Çıtçıt Boyut ve Çeşitleri

Günlük hayatta, birçok alanda karşımıza çıkan ürünlerden biri olan çıtçıtlar deri, kumaş ve plastik gibi malzemelerin üzerinde kullanılmaktadır. Biz de bu yazımızda deride kullanılan, en fazla tercih edilen ve kolay temin edilebilen çıtçıtlar üzerinde duracağız.

Çıtçıtlar, çoğunlukla plastik ve metal olarak üretilmekte olup; metal modellerinde sac ve pirinç olarak iki farklı materyal kullanılmaktadır. Pirinç malzemeden yapılmış olan çıtçıtlar sac malzemeden yapılmış çıtçıtlara göre daha kaliteli ve kullanışlıdır.

Çıtçıt seçerken; uygulanacak ürünün kalınlığı, kullanım alanı, sert veya yumuşak kapanması, rengi, kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Çıtçıtların iç mekanizmalarına baktığımızda ise deride en fazla kullanılan 2 farklı sistem olduğunu görmekteyiz: 54 Sistem (alfa) ve 61 sistem çıtçıtlar. 54 ve 61 sistem çıtçıtlar ülkemizde en yaygın kullanılan modellerdir.

1- 54 Sistem ( Alfa )

Bu çıtçıtlar genellikle hafif işlerde, dış giyim ve deride kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan 3 farklı boyutu aşağıdaki gibidir:

a-Vt2 – Ölçüler ve Örnek Görselleri

Kapak Genişliği: 10 mm (1 cm)

Çoğunlukla ufak cüzdan ve kartlıklarda kullanılmaktadır .

b-54 No- (EN FAZLA TERCİH EDİLEN) Ölçüler ve Örnek Görselleri

Kapak Genişliği: 12,5 mm (1,25 cm)

En fazla tercih edilen boyut ve sistemdir. Yaklaşık olarak her alanda kullanılmaktadır.

c-61 Alfa – Ölçüler ve Örnek Görselleri

Kapak Genişliği: 15 mm (1,5 cm)

Çoğunlukla çanta, bıçak kılıfı ve dış giyimde kullanılmaktadır.

2- 61 Sistem

Bu çıtçıtlar genellikle ağır deri ürünlerde, ceketlerde, brandalarda ve dış giyimde kullanılmaktadır. Güçlü ve sert bir yapısı vardır. Çoğunlukla tek boy olarak kullanılan bu çıtçıt 61 veya 61 standart olarak geçmektedir. 54 ve vt2 numarası mevcuttur fakat ülkemizde tedariği zordur.

61 Standart – Ölçüler ve Örnek Görselleri:

Kapak Genişliği: 15 mm (1,5 cm)

Çoğunlukla çanta, bıçak kılıf ve dış giyimde kullanılmaktadır

3- Beta Sistem

Farklı boyutları mevcuttur ancak hobi kullanımında henüz yaygın değildir.

Deneme amaçlı www.derihobi.com dan temin ettiğimiz modeli sizlere tanıtmak istedik. Ölçü ve örnek görseller.

4-Diğer Çıtçıtlar

Alfa, 61 ve beta çıtçıt haricinde daha çok tekstilde kullanılan dikme çıtçıt, klikit (bebe çıtçıt) ve plastik çıtçıt çeşitleri de aşağıda yer alan görseldeki gibidir.

Çıtçıt Kalıp uygulama yazımız için lütfen tıklayınız.

%d blogcu bunu beğendi: