Rivet (Perçin) Boyut ve Çeşitleri

Rivet, deri ve tekstil ürünlerinde kullanılan bir bağlantı aksesuarıdır. Rivetler ürünlerin dikişlerinin kopma ihtimali olan kısımlarında, dekoratif süs amaçlı ve farklı parçaların birleştirilmesinde kullanılır.

Rivetlerin ismi perçin, trok ve zımba şeklinde de duyulur. 2 parçadan oluşmaktadır. Çanta, cüzdan vb. ürünlerde yaygın olarak kullanılan 6 boyutu vardır. . Çeşit olarak farklı şekillerde karşımıza çıkabilir, örneğin çift kafalı, bombeli, vidalı, çivili , desenli, asker kopçası (bekçi kopçası) vb. Boyutlar 00 no, 0 no, 33 no, 33,5 no, 123 no, 75 no olarak adlandırılır. Ürün görsel, ölçü ve çeşitleri aşağıdaki gibidir.

00 No:

Kapak Genişliği: 4 mm Ayak Boy: 5 mm

0 No:

Kapak Genişliği: 6 mm Ayak Boy: 5,5 mm

33 No:

Kapak Genişliği: 7 mm Ayak Boy: 6 mm

33,5 No:

Kapak Genişliği: 9 mm Ayak Boy: 7 mm

123 No:

Kapak Genişliği: 11 mm Ayak Boy: 9 mm

75 No:

Kapak Genişliği: 12 mm Ayak Boy: 12 mm

Çift Kapaklı Perçin Nedir ?

Perçin ve rivetlerde yaygın olarak kullanılan modeller aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi arlt parçasının içi delikli olan modeldir.

Diğer model ise aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi 2 yönü de kapak kısmı gibi deliksiz olan modeldir. Bu modele duble, çift kapak gibi isimler verilmiştir.

Bekçi Kopçası (Asker) :

Farklı boyut ve şekilleri bulunmaktadır. Daha çok kilit ve toka ayarı için kullanılır. Vidalı perçin, asker ve bekçi kopçası olarak da adlandırılır. Arka kısmı vidalıdır. Kalıp gerektirmez. Deride kopçanın geçeceği kısmı delmek için zımbalar mevcuttur. http://www.derihobi.com web sitesinden kopça olarak arama yaptığınızda, kopça çeşitleri ve zımbalara ulaşabilirsiniz.

Diğer rivetler :

Aşağıdaki görseldeki ürünler gibi birçok farklı şekilde rivetle karşılaşabilirsiniz. Bombeli rivetler yarım küre şeklinde rivet görevleri haricinde süs için tercih edilen bir modeldir. Farklı boyut ve renkleri için www.derihobi.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çakma işleminde boyuta ve şekle göre hazırlamış kalıplar kullanılmaktadır. Standart düz modelleri çekiç yardımı ile de çakmak mümkündür fakat çakma sırasında eğilme ve düzensiz ezilmeden dolayı başlangıç seviyesi için zor bir süreç olabilir.

Rivet – perçin kalıp uygulama yazımız için lütfen tıklayınız .

%d blogcu bunu beğendi: