Çakma Kalıpları

Bu yazımızda sizlere kuşgözü, perçin ve çıtçıt için kullanılan kalıpları tanıtacağız.

Bu kalıplar darbeli pres, tulumba pres ve elde çakma aleti vb. için kullanılır. Perçin hariç bu aksesuarları çakmak için kendi boyuna ait kalıp gerekmektedir. Perçin yine aynı şekilde kendi boyuna özgü kalıpla takılabilirken, kalıplı kadar düzgün olmasa da çekiç ile de takılabilir. Deride en fazla kullanılan kalıplar; kuşgözü (kapsül) kalıbı, perçin (rivet) kalıbı ve çıtçıt kalıbı olarak 3e ayrılır. Tekstil ürünlerinde düğme kaplama, klikit vb. gibi farklı kalıplar da vardır.

Bu 3 çeşit de kendi aralarında boylara ayrılmaktadır. Farklı boyların kalıpları birbirine uymaz. Örneğin 2 no kuşgözü kalıbı ile 3 no kuşgözü, 54 no çıtçıt kalıbı ile vt2 çıtçıt, 0 no perçin kalıbı ile 123 perçin takılmamaktadır.

1-Kuşgözü (kapsül) Kalıbı

Kuşgözü kalıpları düz model olarak aşağıdaki gibi 2 parçadan oluşmaktadır. Bunlar haricinde farklı kuşgözü modelleri için farklı kalıp kullanılır. Kalıp üretiminden dolayı görsellerinde ufak farklılıklar gösterebilir, temel olarak eşleşmesi bu şekildedir. Vidalı kısım üst kısma gelecek şekilde kalıplar prese takılır. Kuşgözü ters olacak şekilde kalıba yerleştirilir ve basılır. (Pul kullanılacaksa kuşgözü yerleştirildikten sonra üzerine pul koyulup basılır.) Kuşgözü boyut ve çeşitleriyle ilgili yazımız için tıklayınız.

2-Perçin (rivet) Kalıbı

Perçin kalıpları düz model olarak aşağıdaki gibi 2 parçadan oluşmaktadır. Bunlar haricinde farklı perçin modelleri için farklı kalıp kullanılır. Örneğin 2. görsel çift kapak (duble) , 3. görsel bombeli perçinler için kullanılır. Kalıp üretiminden dolayı görsellerinde ufak farklılıklar gösterebilir, temel olarak eşleşmesi bu şekildedir.

Vidalı kısım üst kısma gelecek şekilde kalıplar prese takılır. Perçin düz olacak şekilde kalıba yerleştirilir ve basılır. (Perçinin delikli alt kısmı alt kalıba yerleştirilir.) Perçin boyut ve çeşitleriyle ilgili yazımız için tıklayınız.

3-Çıtçıt Kalıbı

Çıtçıt kalıpları aşağıdaki gibi 4 parçadan oluşmaktadır. Deride en fazla kullanılan aşağıdaki 3. modeldir. Görsellerde parça eşleşmeleri ve her boyun ayrıntısı belirtilmiştir. Bunlar haricinde farklı çıtçıt modelleri için farklı kalıp kullanılır. Kalıp üretiminden dolayı görsellerinde ufak farklılıklar gösterebilir, temel olarak eşleşmesi bu şekildedir. Çıtçıt boyut ve çeşitleriyle ilgili yazımız için tıklayınız.

Alfa Sistem Çıtçıt ( Vt2, 54, 61 Alfa)
61 Sistem
Beta Sistem

Tüm kalıp çeşitleri için www.derihobi.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: